pump , syringe

همه چیز درباره پمپ های سرنگ و سرم (1)

پمپ( pump ) تزریق سرم (پمپ پریستالتیک یا پمپ ولومتریک-پمپ اینفیوژن ) :

اینفیوژن پمپ ها، دستگاه هایی هستند که جهت تزریق برنامه ریزی شده ی سیالات به بدن بیمار استقاده می شوند. ا استفاده از ست سرم و میکرو ست ها، تزریق دارو را انجام می دهند.

این پمپ ها عموما برای تزریق داروها، مایعات و فرآورده های خونی با حجم زیاد استفاده می شوند. وظیفه ی آن تنظیم و نمایش میزان فلوی سرم تزریقی به سیاهرگ بیمار است. به طوری که معمولا حجم تزریق آن ها از حدود چند سی سی تا چندین لیتر است. طریقه ی عملکرد این دستگاه ها به دو دسته ی حجمی (VOLUMETRIC) و قطره شمار(DRIP COUNTING) تقسیم می شود.

 اصول عملکرد دستگاه پمپ سرم( pump ):

دستگاه پمب انفوزیون حدود 2 کیلوگرم وزن دارد و قابل نصب روی پایه مخصوص است. این پمپ ها( pump )، انواع و قابلیتهای مختلفی دارد. برخی از دستگاهها تک کانال است در حالی که برخی دیگر چندین کانال دارد که میتواند به طور همزمان از طریق دو یا تعداد بیشتری ست سرم عملیات تزریق را انجام می دهد و میتوانند جایگزین چندین پمپ تک کاناله که به یک بیمار متصل است، شود.

این پمپ ها دارای یک کیسه مایع است که یک دسته یا یک قلاب بالای پمپ آویخته شده و یک تیوب به آن متصل می شود. در درون پمپ، تیوب پر شده از مایع، بر روی یک سری دنده کوچک و یک غلتک، ثابت می شود. هنگامیکه غلتک به حرکت درآمده و دندهها شروع به حرکت میکنند، مایع از تیوب به بیمار منتقل می شود.

کاربر نرخ جریان مایع و حجم مورد نیاز آن را از روی دستگاه تنظیم کرده، بنابراین دندهها و غلتک بر اساس سرعت تنظیم شده شروع به حرکت میکند. هر زمان که حجم مورد نیاز مایع آزاد شد، آلارم مخصوص به صدا در میآید. تیوب از میان یک سنسور آشکار ساز هوا ‏‎(air-in-line)‎‏ میگذرد و به محض عبور حباب هوا، آلارم به صدا در آمده و جریان مایع متوقف می شود.

پمپهای تزریق ولومتریک ( pump )میزان فشار مایع را مانیتور کرده که نتیجه آن کنترل فشار مایع تزریقی و ممانعت از آسیب رسیدن به رگ بیمار حین افزایش احتمالی بیش از حد فشار تزریق است. با افزایش بیش از حد فشار، آلارم بستن و انسداد ‏‎(Occlusion)‎‏ تیوب تزریق، کاربر را آگاه خواهد کرد.Mp-30.png

طریقه کار با پمپ تزریق( pump ) :

 • کلید on/off پشت دستگاه را در وضعیت on قرار دهید .
 • دکمهpower را برای یک ثانیه فشار دهید تا دستگاه روشن شود .
 • ست سرم را طوری به محلول تزریقی متصل کنید که یک سوم محفظه ست پر از مایع شود .
 • در جلوی دستگاه را باز کنید ، ست سرم را از شیار بالای ان وارد کنید. از پشت علامت فلش عبور دهید. سپس از شیار زیری رد کنید. مستقیما روی دندانه های finger cassette قرار دهید.
 • اهرم air detector را بکشید و لوله ست را از بین دو دکمه سنسور هوا عبور دهید و اهرم را رها کنید .
 • در جلوی دستگاه را ببندید
 • اشکار ساز قطره را طوری به محفظه چکیدن قطره متصل نمائید که بین محل ریزش قطره در بالای محفظه و سطح محلول در پائین محفظه قرار گیرد .
 • مقدار drops/ml را مطابق ست سرم استفاده شده تنظیم کنید .
 • سرعت تزریق را تنظیم کنید Rate .
 • محدوده حجم تزریق را معین کنید . Volume .
 • با فشردن دکمه start/stop تزریق اغاز می شود .
 • برای مشاهده محدوده حجم تزریق در حین تزریق دکمه ↔را فشار دهید .
 • در صورت نیاز به هواگیری ست سرم دکمه purge را فشار دهید .
 • برای خاموش کردن دستگاه دکمه power را بیش از یک ثانیه فشار دهید .

60-sorom.png

اینفیوژن پمپ حجمی :

کارکرد اینفیوژن پمپ حجمی ( pump )مانند پمپ های گردشی دیالیز است (ROLLER PUMPS) که با توجه به ثابت بودن قطر ست سرم میزان حجم داخل ست سرم را اندازه گیری و به بیمار تزریق می کند. بنابراین دقت تزریق این نوع دستگاه وابسته به قطر ست سرم مورد استفاده است. به همین دلیل برای تزریق با این نوع دستگاه باید فقط از ست سرم مخصوص خود دستگاه که توسط کمپانی، معرفی یا ساخته شده است استفاده نمود.

 

پمپ های قطره شمار :

دسته ی دوم پمپ های قطره شمار هستند که با شمردن تعداد قطرات توسط یک چشم الکترونیکی قطره شمار، اندازه حجم تحت تزریق را برآورد می کنند. طبق استاندارد میکرو ست ها، هر ۶۰ قطره در این ست، باید برابر با ۱ سی سی باشد و در ماکروست ها ۱۵ یا ۲۰ قطره برابر این حجم خواهد بود. بنابراین در این پمپ ها ( pump )مهم ترین نکته برای تعیین دقت دستگاه این است که بدانیم هر چند قطره برابر ۱ سی سی می شود.

در بعضی از این دستگاه ها این عدد محدود به چند انتخاب مهم مانند ۶۰-۲۰-۱۵ است و در بعضی دیگر دستگاه ها تعداد قابل انتخاب بیشتر است و برای استفاده از ست ها ی ایرانی وجود این قابلیت یعنی توانایی انتخاب مقادیر مختلفی بین ۱۵ تا ۲۵ امری لازم شمرده می شود. دستگاههای اینفیوژن پمپ ( pump )باید نسبت به انسداد حساس بوده و در صورتیکه بین ۵۰ تا ۱۰۰ میکرولیتر هوا در ست تزریق بود، تزریق را قطع کنند.

در مجموع 

دستگاه های ولیومتریک این دو مزیت را دارند: اولا دقت بالایی دارند و با توجه به دقت زیاد این دستگاه در تزریق، از آن میتوان در کاربردهایی مانند بیحسی اپیدورال پیوسته، تزریق داروهای قلبی عروقی، شیمیدرمانی، تزریق خون، اطفال و سرم درمانی استفاده کرد. ثانیا استفاده از آن ها بسیار راحت تر است. ولی مشکل عمده، مقرون به صرفه نبودن قیمت ست آن ها است. در مقابل مزیت دستگاه های قطره شمار استفاده از ست های ارزان قیمت است، ولی باید توجه کرد که این دستگاه ها حتما طوری تنظیم شوند که دقت تزریق کم نشود.

برای مشاهده پمپ های سرنگ، کلیک کنید.

منبع: www.mehaih.com

قبلی
نکات لازم برای استفاده و نگهداری از تب سنج
بعد
همه چیز درباره پمپ های سرنگ و سرم (2)

پست های مرتبط

نظرتان را بنویسید