واکسن و واکسیناسیون

همه ی آنچه که باید درباره ی انواع واکسن های داخلی و وارداتی و واکسیناسیون بدانیم!

واکسن در کرونا
واکسن در کرونا

واکسن و برنامه های واکسیناسیون در سطح گسترده برای مقابله با ویروس کرونا در اطراف جهان در جریان است.

طیفی از واکسن ها، که به شیوه های کاملا مختلفی طراحی شده اند، برای کاهش خطر ابتلا به علائم شدید و گاه مرگبار کووید-۱۹ تولید شده است.

چرا به واکسن و برنامه های واکسیناسیون نیاز داریم؟

زمانی که ویروس جدید کرونا ظاهر شده بیش از دو سال می گذرد، با این حال اکثریت خیلی بزرگی مردم همچنان در برابر آن آسیب پذیر هستند.

محدودیت های اعمال شده تنها ترفندی بوده که به مهار ویروس کمک کرده، چون فرصت سرایت آن را کاهش می دهد.

واکسن ها و برنامه های واکسیناسیون ، بدن را برای مقابله با عفونت تربیت می کنند و راه اصلی خروج از این همه گیری هستند.

مقایسه ی چند سری واکسن

"<yoastmark

سه واکسنی که در خط مقدم هستند توسط شرکت های فایزر/بیو اِن تِک، مُدِرنا و آکسفورد/اَسترازِنِکا تولید شده اند.

پی فایزر و مدرنا هر دو از واکسن های موسوم به “آر ان اِی” هستند؛ رویکردی تازه که سرعت طراحی واکسن را شدیدا بالا می برد.

آنها یک قطعه کوچک از کد ژنتیکی ویروس را به داخل بدن تزریق می کنند، و با این کار بخشی از ویروس توسط سلول های بدن تولید می شود و سیستم ایمنی ما را فعال می کند.

این واکسن ها در بریتانیا، اروپا و آمریکا مجوز گرفته اند.

واکسن آکسفورد کمی متفاوت است چون از یک ویروس بی خطر برای حمل مواد ژنتیکی به بدن استفاده می کند. ایمنی و تاثیر این واکسن در اروپا و بریتانیا تایید شده است.

نگهداری این واکسن از دو واکسن دیگر راحت تر است چون می توان آن را در دمای یخچال نگاه داشت و نیازی به دمای خیلی پایین ندارد.

هر سه واکسن باید در دو دوز مختلف به فاصله چند هفته تزریق شوند، اما بریتانیا با تغییر این شیوه ابتدا می خواهد حداکثر تعداد ممکن را با یک دوز واکسینه کند و دوز دوم را به تاخیر بیاندازد.

برنامه های واکسیناسیون ؛

"جدول

واکسن فایزر

 • فایزر می گوید که براساس مطالعه این شرکت واکسن کووید-۱۹ آن طی شش ماه اول پس از تزریق ۹۱ درصد از موارد ابتلا به ویروس کرونا کم کرده است.
 • مطالعه جداگانه ای نشان می دهد که تزریق هر دو دُز این واکسن باعث تولید میزان کاملا قابل توجهی پادتن حتی در افرادی که در دهه ۸۰ و ۹۰ زندگی هستند می شود.
 • اما بررسی ها نشان داد که فقط ۶۳ درصد افراد واکسینه شده سلول های موسوم به “تی” که به حفظ این پادتن ها برای مدتی طولانی تر کمک می کند تولید می کنند.
 • فایزر داده های ۴۶ هزار نفری که در کارآزمایی اصلی این شرکت داوطلب شده بودند را دقیقا شش ماه بعد از تزریق دُز دوم تحلیل کرد.
 • آلبرتا بورلا رئیس و مدیرعامل فایزر گفت: “کارایی بالای واکسن تا شش ماه بعد از تزریق دُز دوم و در مقابل نمونه غالب در آفریقای جنوبی باعث اعتماد بیشتر به تاثیر کلی واکسن ما می شود.”
 • مطالعات بلندمدت مشابه به روی کلیه واکسن های کرونا از جمله آکسفورد-استرازِنِکا در جریان است، اما فایزر اولین واکسنی است که گزارش آن منتشر می شود.
 • دو واکسنی که تاکنون در ایالات متحده آمریکا تایید شده است یعنی فایزر-‌بیون‌تک و مدرنا، از کدهای ژنتیکی برای ایجاد پاسخ ایمنی در بدن استفاده می‌کنند. به این نوع واکسن‌ها mRNA گفته می‌شود.

واکسن اسپوتنیک وی

 • واکسن «اسپوتنیک وی» که ساخت روسیه است تا کنون در ۳۰ کشور جهان از جمله آرژانتین، بحرین، مجارستان، امارات عربی متحده مورد استفاده قرار گرفته و مقام‌های بهداشتی ۶۵ کشور جهان مجوز استفاده ضروری از آن را صادر کرده‌اند.
 • اسپوتنیک وی از دو آدنوویروس(ویروس شایع ایجاد کننده دامنه‌ای از بیماری‌) انسانی ساخته شده که البته به گونه‌ای اصلاح شده‌اند که حاوی ژن سازنده پروتئین تاج ویروس SARS-CoV-2 باشد؛ ویروسی که عامل بیماری کووید۱۹ است.
 • سن «اسپوتنیک وی» اعلام کرده که بر پایه داده‌های حاصل از تزریق واکسن به ۱۹ هزار و ۸۶۶ نفر، کارآیی این واکسن ۹۱.۶ برآورد شده است. این واکسن باید در دو دُز به فاصله حداقل چهار هفته تزریق و در دمای بین دو تا هشت درجه سانتیگراد نگهداری شود.

 

واکسن‌های چینی سینوفارم و سینوواک

 • از واکسن چینی «سینوفارم» نیز در حال حاضر در کارزار واکسیناسیون عمومی ۳۴ کشور جهان همچون امارات عربی متحده، عراق، بحرین، مجارستان، اردن، پرو و صربستان استفاده شده و مجوز تزریق اضطراری آن توسط نهادهای بهداشتی ۴۰ کشور جهان صادر شده است.
 • این واکسن بر اساس روش «سنتی» ساخت واکسن تولید شده که در آن از ویروس غیرفعال ‌شده یا ضعیف شده برای تحریک سیستم ایمنی بدن و تولید پادتن(آنتی‌بادی) استفاده می‌شود.
 • دیگر واکسن چینی یعنی «سینوواک» نیز که تزریق آن در کشورهایی مثل ترکیه، آذربایجان، مجارستان، لهستان و اوکراین تجربه شده، بر پایه همین روش تولید شده است.
 • واکسن سینوفارم باید در دمای بین ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد نگهداری شود و در دو نوبت با فاصله زمانی بین سه تا چهار هفته تزریق شود.
 • مطابق اعلام شرکت سازنده این واکسن، کارآیی آن در مرحله سوم آزمایش بالینی که در ۱۰ کشور انجام شده به ۷۹ درصد رسیده؛ ولی مطالعه دیگری که در مورد کارآیی آن در کشور امارات انجام شده، این نرخ را ۸۶ درصد نشان داده است.

 

آسترازنکا/آکسفورد

 • تا کنون مردم ۱۳۹ کشور جهان از اروپا گرفته تا آسیا، آفریقا و آمریکا واکسن «آسترازنکا/آکسفورد» را دریافت کرده‌اند و افزون بر نهادهای درمانی ۹۳ کشور جهان، سازمان جهانی بهداشت نیز مجوز استفاده اضطراری آن را صادر کرده‌اند.
 • فناوری واکسن آسترازنکا/آکسفورد بر خلاف تصور خیلی‌ها، با روش تولید سنتی واکسن‌های غیرفعال تفاوت دارد.
 • این واکسن از یک ویروس بی‌ضرر یا یک آدنوویروس شامپانزه به نام ChAdOx۱ که عامل سرماخوردگی این حیوان است برای انتقال ژن‌های سازنده پروتئین شاخکی ویروس کرونا به درون سلول‌های بدن انسان استفاده کرده است.
 • فاصله زمانی بین دو تزریق این واکسن باید بین ۴ تا ۱۲ هفته باشد. این واکسن باید در دمای دو تا هشت درجه سانتیگراد نگهداری شود. شرکت آسترازنکا اعلام کرده که میزان کارایی این واکسن به طور متوسط حدود ۷۶ درصد است ولی در مورد افراد بالای ۶۵ سال این کارآیی تا ۸۵ درصد افزایش می‌یابد.

"<yoastmark

 • این واکسن حاوی هیچ ویروس زنده‌ای نیست، بنابراین نمی‌تواند افراد را بیمار کند. آسترازنکا از بخشی از پروتئین ویروس ساخته می‌شود.
 • این واکسن توسط شرکت دارویی آسترازنکا با همکاری دانشگاه آسفورد کشف شد.
قبلی
دستگاه نوار قلب چیست ؟ چه کاری انجام میدهد و در چه مواقع استفاده میشود ؟
بعد
تاثیر کرونا بر سلول های مغزی و کارکرد مغز و عوارض و عواقب آن

پست های مرتبط

نظرتان را بنویسید