سی پپ

دستگاه CPAP چیست و چگونه کار می کند؟

دستگاه فشار هوای مثبت مداوم (CPAP) متداول ترین دستگاه برای درمان اختلالات آپنه خواب است.آپنه انسدادی خواب (OSA) باعث ایجاد وقفه یا مکث در تنفس می شود، اغلب به این دلیل که گلو یا مجاری هوایی شما برای مدت کوتاهی فرو می ریزد یا چیزی موقتاً آنها را مسدود می کند. دستگاه CPAP در هنگام خواب جریان ثابت اکسیژن را به داخل بینی و دهان شما می فرستد. این راه های هوایی شما را باز نگه می دارد و به شما کمک می کند تا تنفس طبیعی داشته باشید. بیایید نگاهی دقیق تر به نحوه کار این دستگاه ، مزایا و معایب استفاده از یک دستگاه و سایر گزینه های آپنه خواب بیندازیم.

دستگاه CPAP چگونه کار می کند؟

کمپرسور (موتور) دستگاه CPAP جریان مداوم هوای تحت فشار را ایجاد می کند که از طریق فیلتر هوا به درون یک لوله انعطاف پذیر می رود. این لوله هوای تصفیه شده را به ماسکی که در اطراف بینی یا دهان شما مهر و موم شده منتقل می کند. هنگام خواب ، جریان هوای دستگاه CPAP به سمت انسداد فشار می آورد و مجاری تنفسی را باز می کند تا ریه ها اکسیژن زیادی دریافت کنند. در نتیجه ، شما مرتباً بیدار نمی شوید تا تنفس خود را از سر بگیرید.

آیا دستگاه های CPAP انواع مختلفی دارد؟

دستگاه های CPAP همه اجزای اساسی یکسانی دارند:

 • موتور مستقر در یک واحد
 • ماسک بالشتی
 • لوله ای که موتور را به ماسک متصل می کند
 • یک قاب سرپوش
 • قطعات “آرنج” که به عنوان مفاصل عمل می کنند
 • تسمه های قابل تنظیم که به شما امکان می دهد متناسب بودن دستگاه را تنظیم کنید

انواع مختلف ماسک سی پپ

سبک های ماسک می توانند در دستگاه های مختلف CPAP متفاوت باشند. نوع پوشیدن شما تا حدودی به عادات تنفسی ، راحتی پوشیدن ماسک و نوع اختلال آپنه خواب بستگی دارد. انواع مختلف ماسک های CPAP شامل موارد زیر است:

 • ماسک بالش بینی. این نوع ماسک یک بالشتک کوچک دارد که روی ناحیه سوراخ بینی شما قرار دارد. همچنین ممکن است دارای شاخک هایی باشد که در سوراخ های بینی شما قرار می گیرند. این ماسک به شما امکان می دهد عینک خود را به راحتی استفاده کنید. اگر موهای زیادی در صورت دارید که ممکن است از جا افتادن ماسک بزرگتر جلوگیری کند ، نیز به خوبی کار می کند.

 

 

 

 • ResMed biomedical – Mirage FX

  ماسک بینی. این نوع یک ماسک بالشتی است که تمام ناحیه بینی شما را پوشش می دهد.

اگر تمایل داشته باشید در خواب حرکت کنید ، ممکن است گزینه بهتری باشد. این می تواند جریان هوایی با فشار بالا را تحویل دهد.

 

 

 

 

 

 

 • ماسک کامل این نوع مثلثی شکل دارد و دهان و بینی شما را می پوشاند.

اگر هنگام خواب نفس بکشید یا در بررسی انسداد داشته باشید ، ممکن است این نوع ماسک برای شما تجویز کند.

 

 

 

 

چه تفاوتی بین دستگاه های CPAP ، APAP و BiPAP وجود دارد؟

انواع دیگر دستگاه های تنفسی شامل دستگاه های APAP و BiPAP هستند. تفاوت آنها در اینجا است: دستگاه CPAP این دستگاه برای تولید هوای تحت فشار در یک سطح فشار هوای ثابت برنامه ریزی شده است. برای تغییر فشار هوا ، باید تنظیمات دستگاه را تغیرداد. دستگاه APAP (فشار جریان خودکار مثبت هوا). این نوع تنفس شما را در طول شب بررسی می کند. فشار هوا را به طور خودکار تنظیم می کند تا تغییراتی را در وضعیت خواب یا داروهایی که ممکن است تنفس شما را تغییر دهند جبران کند.

BiPAP (فشار جریان مثبت هوا در دو سطح)، این دستگاه دارای دو تنظیم فشار است ، یک فشار برای استنشاق و یک فشار کمتر برای بازدم. این برای افرادی استفاده می شود که نمی توانند ماشین های CPAP را تحمل کنند یا سطح دی اکسید کربن آنها در خون بالا باشد. دستگاه های BiPAP همچنین می توانند برای بیماران مبتلا به آپنه خواب مرکزی با نرخ تنفس پشتیبان تهیه شوند. میزان تنفس پشتیبان ، تنفس فرد را تضمین می کند ، زیرا مشکل اصلی آپنه خواب مرکزی ایجاد نفس است.

مزایا و معایب استفاده از دستگاه CPAP چیست؟

همانند بسیاری از انواع روش های درمانی ، مزایا و معایبی نیز در رابطه با استفاده از دستگاه CPAP وجود دارد. در اینجا چند مورد از موارد مثبت و منفی شناخته شده وجود دارد.

فواید

مزایای استفاده از دستگاه CPAP کاملاً مستند است. این دستگاه ها هنگام خواب اکسیژن رسانی مداوم به بدن می رسانند. با این کار ، آنها از وقفه های کوتاه تنفسی که مشخصه آپنه خواب است ، جلوگیری می کنند. مزایا با استفاده طولانی مدت از CPAP افزایش می یابد.

مزایای استفاده از دستگاه CPAP توانایی شما را برای خواب بدون بیدار شدن بهبود می بخشد خطر ابتلا به حمله قلبی ، سکته مغزی یا سایر حوادث قلبی عروقی را کاهش می دهد به کاهش فشار خون کمک می کند خواب آلودگی در روز را کاهش می دهد ممکن است سطح گلوکز و کلسترول خون را کاهش دهد

اشکالاتی

اگرچه دستگاه CPAP می تواند از قطع شدن تنفس هنگام خواب جلوگیری کند ، اما اشکالاتی نیز در این دستگاه وجود دارد. برخی از افراد به دلیل عوارض جانبی استفاده از دستگاه های CPAP را متوقف می کنند. موارد منفی استفاده از دستگاه CPAP ناراحتی و دشواری در به خواب رفتن ، به ویژه در ابتدای کار احساس کلاستروفوبیا یا اضطراب گرفتگی بینی دهان خشک خون دماغ شدن تحریک پوست یا زخم هایی که ماسک به صورت می خورد احساس نفخ با هوا

گزینه های دیگر برای آپنه خواب

دستگاه های CPAP به دلیل اشکالاتی که دارند برای هر فرد مبتلا به آپنه خواب مناسب نیست. اگر متوجه شدید که دستگاه CPAP برای شما مناسب نیست ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود درمورد اینکه یکی از این گزینه های درمانی ممکن است یک گزینه باشد صحبت کنید:

 • تغییر وضعیت خواب. برخی از افراد تنها هنگامی که به پشت می خوابند دچار آپنه خواب می شوند. برخی از محصولات با جلوگیری از غلت زدن به شما کمک می کنند تا در کنار خود باشید. شما همچنین می توانید به راحتی یک لباس تنیس را به پشت لباس خواب خود ببندید.

 • لوازم دهان و دندان. دستگاه هایی مانند محافظ دهان یا نگهدارنده ارتودنسی با فشار آوردن به زبان می توانند به باز نگه داشتن راه های هوایی کمک کنند.

 • حریک عصب هیپوگلاس. این دستگاه کاشته شده با جراحی محرک های الکتریکی دقیقی را به اعصاب مجاری تنفسی شما می رساند. این به بهبود تن عضلانی مجاری تنفسی کمک می کند که به نوبه خود به باز ماندن مجاری هوایی کمک می کند.

 • تحریک عصبی. اگر انواع خاصی از آپنه خواب مرکزی دارید ، یک دستگاه کاشته شده با جراحی می تواند از طریق عصب فرنیک (که از گردن به دیافراگم می رسد) تکانه هایی را تحریک کند تا دیافراگم شما تحریک شود. این به شما کمک می کند تا هنگام خواب نفس بکشید.

 • درمان های تغذیه ای و ورزشی. چاقی یک عامل خطر برای برخی از انواع آپنه خواب است. تغییر رژیم غذایی و ورزش مکرر ممکن است به کاهش وزن و کاهش شدت علائم کمک کند.

 • عمل جراحی. بعضی از کودکان به دلیل بزرگ بودن لوزه ها یا آدنوئیدهایشان دچار آپنه هستند. جراحی برای از بین بردن آنها اغلب می تواند آپنه را حل کند. در بزرگسالان ، جراحی همیشه به همان اندازه موثر نیست زیرا تشخیص دقیق محل انسداد که باعث بروز آپنه در خواب می شود ، دشوار است. هنوز هم ، برخی از جراحی ها – به خصوص اووولوپالاتوفارینگوپلاستی (UPPP) و فرسایش بافتی فرکانس رادیویی اصلاح شده (MRTA) – برای برخی افراد مفید بوده است.

قبلی
دستگاه BiPAP چیست و برای چه بیماری هایی استفاده می شود
بعد
پالس اکسیمترها و غلظت اکسیژن: هر آنچه در مورد اکسیژن درمانی در منزل باید دانست

پست های مرتبط

نظرتان را بنویسید