تاثیر پلاسما برای درمان کرونا

هدف اصلی پلاسمافرزیس درمانی کاهش مولکول‌های پلاسمایی در گردش است که مسئولیت مستقیم پروسه بیماری به عهده آن‌ها می‌باشد . پلاسمافرزیس درمانی در بیماری‌هایی که اتوآنتی بادی بسیاری در خون بیمار وجود دارد

استفاده از پلاسما برای درمان بیماری کرونا یا به اصطلاح پلاسما درمانی روشی نوین برای درمان بیماری کووید ۱۹ می‌باشد.

در ۲۴ مارس ۲۰۲۰ اداره FDA آمریکا اعلام کرد که اجازه تزریق پلاسمای افراد تازه بهبود یافته از بیماری کووید۱۹ برای بیمارانی که این بیماری زندگی آنان را تهدید می‌کند خواهد داد. در این شکل از درمان بخشی از خون فردی که تازه از این بیماری بهبود یافته را به فرد آلوده به این ویروس تزریق می‌کنند.

سیستم ایمنی بدن نیروی دفاعی بدن است، زمانی که ویروس به بدن حمله می‌کند، ارتشی از سلولهای دفاعی شامل گلبول‌های سفید برای مقابله با ویروس فرستاده می‌شوند. این گلبول‌ها برای مقابله با ویروس از خودشان آنتی‌بادی ترشح می‌کنند، این آنتی‌بادی‌ها برای همیشه در قسمتی از خون که ما آن را پلاسما می‌نامیم باقی می‌مانند.

اگر فردی پس از ابتلا به بیماری کوید ۱۹ بهبودی یابد به احتمال زیاد مقادیر زیادی از این آنتی‌بادی‌ها در پلاسمای خونش وجود دارد. ایده اصلی این است که بخشی از پلاسما فرد بهبود یافته را گرفته و آنرا به بیماران با بیماری شدید تزریق کنیم، امیدواریم که این آنتی‌بادی‌ها سیستم ایمنی بدن بیمار را تحریک کنند تا ویروس را پیدا کرده و شروع به از بین بردن آن کنند.

ین اولین بار نیست که از این روش برای درمان بیماران استفاده می‌شود، در گذشته نیز برای درمان بیماری‌هایی نظیر سارس، مرس و همه گیری آنفلوانزا H۱N۱ از این روش استفاده شده است. در حقیقت، استفاده از این روش به پاندمی آنفولانزای ۱۹۱۸ باز می گردد.

در گزارشی که توسط پژوهشگران چینی در نشریه بیمار‌های عفونی لانست در فوریه ۲۰۲۰ منتشر شد نشان داده شد که این روش درمانی می‌تواند برای درمان بیماری سارس و کووید۱۹ موثر باشد.

در آمریکا، فرماندار نیویورک اعلام کرد استفاده از این روش توسط پزشکان برای درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹  از اواخر مارس ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد.

آخرین نتایج استفاده از سلول درمانی در درمان کرونا

آخرین نتایج استفاده از سلول درمانی در درمان کرونا

رئیس جهاد دانشگاهی درباره آخرین نتایج استفاده از سلول‌درمانی در درمان کرونا گفت: پژوهشگاه رویان موضوع استفاده از سلول‌های مزانشیمی در بافت‌های آسیب‌دیده ریه را با بیمارستان مسیح دانشوری، هاجر و شریعتی آغاز کرد. فاز اول کار به پایان رسید و فاز دوم با تعداد بیشتری از بیماران در حال انجام است. به طور طبیعی این تحقیقات نیاز به زمان دارد تا نتایج کار مشخص شود. امیدواریم نتایج خوبی از سلول درمانی گرفته شود.

به گزارش ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی در حاشیه برگزاری بیست‌ویکمین کنگره رویان و در جمع خبرنگاران درباره اقدامات جهاد دانشگاهی در راستای مقابله با کرونا، گفت: با شیوع کووید-۱۹ در کشور چین و تصور این که این ویروس به زودی به سایر کشورها هم راه می‌یابد، ما در حوزه پزشکی تمام امکانات خود را در زمینه تولید کیت تشخیص کرونا به کار گرفتیم و موفق شدیم این کیت را تولید کنیم و به تایید انستیتو پاستور برسانیم. این کیت توسطا یک شرکت دانش‌بنیان در حال تولید برای استفاده وزارت بهداشت و درمانگاه‌های خصوصی است و در حوزه صادرات هم با اجازه مسئولین فعال است.

وی درباره اقدامات رویان در خصوص استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان کرونا گفت: رویان هم خیلی زود بحث، استفاده از سلول‌های مزانشیمی در بافت‌های آسیب‌دیده ریه را با بیمارستان مسیح دانشوری، هاجر و شریعتی آغاز کرد. فاز اول کار به پایان رسید و فاز دوم با تعداد بیشتری از بیماران در حال انجام است. به طور طبیعی این تحقیقات نیاز به زمان دارد تا نتایج کار مشخص شود. امیدواریم نتایج خوبی از سلول درمانی گرفته شود. در زمینه تولید واکسن نیز اعلام آمادگی کردیم اما  امکان تامین منابع مالی مورد نیاز وجود نداشت. در حوزه تولید مواد ضدعفونی‌کننده، ماسک و لوازم بهداشتی نیز اقداماتی را انجام دادیم و هنگامی که شرکت‌های دیگری هم در این عرصه وارد شدند ما به طور طبیعی اقدامات خود را متوقف کردیم. در زمینه تولید آنتی‌ژن‌ها هم فعالیتی انجام دادیم.

رییس جهاد دانشگاهی در پاسخ به سوالی درباره راه‌اندازی بیمارستان سلول درمانی گفت: مشکل منابع مالی در این زمینه وجود دارد. یک زمانی شهردار وقت تهران قبول کردند این بیمارستان را راه‌اندازی کنند اما با بروز مشکلات مالی در کشور کار متوقف شد. قرار بود رویان مجموعه امکانات و ساختمان‌هایی را که دارد به شهرداری واگذار کند و شهرداری در مقابل ساختمان را بسازد. کل کشور الان با مشکلات اقتصادی مواجه است و نمی‌توان انتظار داشت که الان هم شهرداری این اقدام را انجام دهد، چون به لحاظ قانونی هم شهرداری وظیفه‌ای ندارد. شهردار وقت تهران در آن زمان در حال انجام توافقی با جهاد دانشگاهی بود که این ساختمان‌ها را از جهاد بگیرد و ساختمانی برای بیمارستان احداث کند. ما در این زمینه ناامید نمی‌شویم در حال تلاش هستیم که از خیرین در این زمینه کمک بگیریم.

طیبی ادامه داد: ما وارد فازی شده‌ایم که در زمینه سلول‌های بنیادی حرف‌های نو برای جهان داریم. زمانی دغدغه ما این بود که سریع‌تر خود را به مرزهای علم  و فناوری برسانیم. الان در زمینه سلول‌های بنیادی می‌توانیم بگوییم که حرف‌های جدیدی در بسیاری از زمینه‌ها داریم. چه در حوزه درمان بیماران و چه در حوزه فنی، زمانی کار قابل رقابت است که صاحب علم و فناوری پیشرفته باشیم و مدام آن را ارتقا دهیم.

وی درباره فعالیت‌های رویان در زمینه درمان پارکینسون گفت: فعالیتی که اکنون رویان در زمینه درمان پارکینسون آغاز کرده حرف جدیدی در دنیا است که فاز آزمایشگاهی و حیوانی را با موفقیت طی کرده است و فاز انسانی آن آغاز شده است.

وی در پایان بیان کرد: ما حتی در حوزه‌های فنی و مهندسی و کشاورزی خیلی زود فاصله خود را با دنیا طی می‌کنیم، اما مشکلی در زمینه تامین قطعات و مواد اولیه داریم که باعث می‌شود کل پروژه قدری گران‌تر  و زمان‌برتر شود. آن چه که ما به عنوان مدیران حوزه تحقیقاتی کشور از آن گله‌مند هستیم این است که هنوز باور به توان ملی در کشور وجود ندارد. این حجم از منابع مالی سرگردانی که در کشور داریم اگر در حوزه تولید کشور مورد استفاده قرار گیرد، مشکلی در توسعه علم و فناوری نداریم ما به باور مسئولان و مردم نیاز داریم.

به گزارش ایسنا، در پایان مراسم افتتاحیه بیست‌ویکمین کنگره بین‌المللی رویان برگزیدگان بخش پوستر این کنگره معرفی شدند.

دکتر مریم هزاوه‌ای از پٰژوهشگاه رویان

جمیله میرصانعی، دانشجوی دکترای دانشگاه علوم پزشکی ایران

مهسا ذبیحی، دانشجوی دکترای ژنتیک دانشگاه علم‌ و فرهنگ

راضیه نجف‌لو، دانشجوی دکترای بیوانفورماتیک دانشگاه تربیت مدرس 

از جمله منتخبان بخش پوستر بودند. در این مراسم از دبیران علمی این کنگره نیز تقدیر شد.

قبلی
نکات کاربردی در مورد دستگاه جرمگیری(کویترون) دندانپزشکی
بعد
اکسیژن ساز چیست و چگونه کار میکند

پست های مرتبط

نظرتان را بنویسید