کنترل دمای بدن در کرونا آی ریمید

چرا باید دمای بدن را در دوران شیوع کرونا کنترل کرد ؟

ایا کرونا بر روی دمای بدن تاثیر گذار است؟

تب و تغییرات دما در کرونا

باید بگوییم متاسفانه بله …..

تب هم از علائم مهم این ویروس به شمار میرود به همین دلیل است که لازم است هروز دمای بدن خود را چک کنید . شاید دیده باشید که این روز ها هنگام ورود به بعضی از مراکز (مثلا بخش اداری دانشگاه و….) ابتدا دمای بدن شما را چک میکنند و بعد اجازه ورد میدهند .برای این کار اصولا از تب سنج های لیزری استفاده میکنند .

البته نداشتن تب به معنای عدم وجود ویروس در بدن شما نیست چون تب مانند سایر علائم کووید-۱۹ ممکن است در فاصله یک تا ۱۴ روز پس از عفونت با ویروس کرونا (دوره پنهانی یا کمون) ظاهر شود. البته باید توجه داشت که ممکن است بیمار دچار سرفه یا علائم دیگر بیماری باشد، اما به خصوص در روزهای اول بیماری تب نداشته باشد یا تبش کم‌شدت باشد.

تب مانند سایر علائم کووید-۱۹ ممکن است در فاصله یک تا ۱۴ روز پس از عفونت با ویروس کرونا (دوره پنهانی یا کمون) ظاهر شود. البته باید توجه داشت که ممکن است بیمار دچار سرفه یا علائم دیگر بیماری باشد، اما به خصوص در روزهای اول بیماری تب نداشته باشد یا تبش کم‌شدت باشد. هر چند به طور معمول دمای طبیعی بدن را ۳۷ درجه سلسیوس یا سانتی‌گراد (۳۶.۵ تا ۳۷.۵ درجه) در نظر می‌گیرند، بررسی‌های بزرگ اخیر نشان داده‌اند دمای عادی بدن انسان کمتر از این حد و  به طور میانگین در حد ۳۶.۶ (۳۶.۱ تا ۳۷.۲) درجه سلسیوس است.

سازمان جهانی بهداشت دمای ۳۷.۳ درجه سلسیوس و بالاتر را تب تعریف می‌کند و آن را نشانه‌ای از بیماری ویروس کرونا می‌شمارد. خوش خبری این است که تب داشتن هنگام دچار شدن به کرونا به خودی خود نشانه بدی نیست و بیانگر واکنش دستگاه ایمنی بدن نسبت به عفونت است.

تب های نگران کننده تب هایی هستند که علاوه بر دمای بالای بدن با لرز سردرد و خستگی و کوفتگی همراه هستند و باعث آزار فرد می‌شوند، ممکن است بیانگر بیماری وخیم باشند.همچنین تب‌های بالای کنترل نشده ممکن است به حمله تشنجی و آسیب مغزی بینجامند.

انواع دماسنج

انواع متفاوتی از دماسنج وجود دارند که می‌توانید برای اندازه‌گیری دمای بدنتان از آنها استفاده کنید: دماسنج‌های جیوه‌ای یا دیجیتال که ممکن است به صورت دهانی، زیربغلی یا مقعدی به کار روند.

همچنین دماسنج‌های با طراحی مخصوص وجود دارند که درون گوش گذاشته می‌شوند (دماسنج صماخی) و نیز دماسنج‌هایی که روی پیشانی چسبانده می‌شوند و دماسنج‌های شریان گیجگاهی نام دارند.

ضمنا توجه داشته باشید که عددی که دماسنج به شما می‌دهد، همه چیز را بیان نمی‌کند، بلکه سن فرد، حال عمومی فرد و علائم دیگری که بروز می‌دهد هم مهم هستند.

برای مثال در نوزادان کمتر از سه ماه اگر دمای بدن ۳۸ درجه و بالاتر باشد باید فورا با دکتر کودک تماس بگیرید.

تب ۳۸.۳ درجه در یک فرد بزرگسال از جهات دیگر سالم ممکن است فقط ناراحتی مختصری ایجاد کند و فقط با استراحت و مصرف مایعات قابل درمان باشد، اما همین تب ۳۸.۳ درجه در بزرگسال دچار بیماری قلبی و دیابت به خصوص اگر با درد شدید و لرز همراه باشد، نیاز به مراجعه فوری به پزشک دارد.

در حال حاضر دانشمندان الگوی تب خاصی را با بیماری کووید-۱۹ مربوط باشد، شناسایی نکرده‌اند و همین موضوع درباره سایر علائم بیماری هم صادق است.

بیماری کووید-۱۹ با ترکیب‌هایی از علائم گوناگون با شدت‌های گوناگون بروز می‌کند و یک مجموعه نشانه معین که پزشک بر اساس آن با اطمینان فرد را مبتلا به ویروس کرونا اعلام کند، وجود ندارد.

چگونه بدون تب سنج بفهمیم تب داریم یا نه؟

تب سنج

تب و تغییرات دما در کرونا زمانی رخ می‌دهد که دمای بدن برابر یا بیشتر از ۳۸ درجه سانتی‌گراد باشد. علت تب معمولاً یک بیماری یا عفونت است. از تب‌سنج یا دماسنج برای اندازه‌گیری دمای بدن فرد استفاده می‌شود، اما این امکان وجود دارد که بدون تب‌سنج نیز پی ببرید که تب دارید.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تبیان علائم و نشانه‌های معمول و مرتبطی با تب وجود دارد که با بررسی آن‌ها می‌توانید بگویید تب دارید یا نه؛ مانند بدن‌درد، لرز، گرگرفتگی پوست، تعریق، کم آب شدن بدن و ضعف.

در این مطلب که توسط دکتر Jason R. McKnight مورد بررسی قرار گرفته است به شما می‌گوییم چطور بدون تب‌سنج متوجه شوید که تب دارید.

علائمی که افراد مبتلا به تب، اغلب آن‌ها را تجربه می‌کنند:

وقتی به تب‌سنج دسترسی ندارید، دانستن علائم مرتبط با تب، بهترین راه تشخیص این است که تب دارید.

مثلاً کسانی که تب دارند معمولاً علائم زیر را تجربه می‌کنند:

  • ضعف و بدن‌درد: بدن‌درد، سردرد و ضعف در میان افرادی که تب دارند بسیار شایع است. ویروس‌هایی مانند آنفلوانزا یا سرماخوردگی معمولی اغلب با دردهایی نیز همراه‌اند که نتیجه‌ی التهاب ناشی از واکنش سیستم ایمنی بدن در مواجهه با ویروس است.
  • لرز: خیلی از افرادی که تب دارند دچار لرز یا مورمور شدن بدن نیز می‌شوند. یعنی حتی اگر دمای بدنشان بالا باشد احساس می‌کنند از سرما می‌لرزند. علت لرز این است که بدن سعی دارد دمایش را بالا ببرد تا علت تب را هدف بگیرد. کسانی که به دلیل تب دچار لرز می‌شوند، اگر بدنشان را لمس کنید داغ هستند و باید لباس‌های سبُک و نازک بپوشند.
  • برافروختگی پوست: خیلی از افراد در اثر تب دچار برافروختگی پوست یا قرمزی گونه‌ها می‌شوند. این اتفاق زمانی روی می‌دهد که بدن، رگ‌های خونی را گشاد می‌کند. این پروسه که وازودیلیشن نام دارد، جریان خون را در پوست افزایش داده و سبب برافروختگی و گرگرفتگی آن می‌شود.
  • تعریق و دهیدراته شدن بدن: خیلی از افرادی که دچار تب می‌شوند عرق می‌کنند. تعریق، تلاش بدن برای تنظیم دما و خنک کردن شماست اما اگر آب کافی ننوشید، عرق کردن می‌تواند خطرناک بشود. در تب بالا، بدن شما مقدار قابل‌توجهی آب را از طریق عرق از دست می‌دهد.
  • اگر فکر می‌کنید تب دارید، باید نسبت به علائم دهیدراته شدن بدن مانند: خشکی دهان، تشنگی مفرط یا احساس سرگیجه بسیار هوشیار باشید.

احساس تغییر در دما

اگر علائم گفته‌شده‌ی معمول در تب را دارید، می‌توانید با توجه به احساس خودتان نیز پی ببرید که تب دارید. احساس اینکه گویی تب دارید، راهی نسبتاً درست برای پی بردن به تبتان است. اگر احساس می‌کنید داغ شده‌اید یا لرز دارید، پس احتمالاً تب دارید.

تب و تغییرات دما در کرونا می‌تواند باعث شود شما احساس سرما یا گرما کنید. شاید احساس کنید گرگرفته‌اید و برافروخته هم به نظر برسید یا لرز کنید، که هر دو نشان‌دهنده‌ی این هستند که بدنتان سعی دارد دمایتان را پایین بیاورد.

بیشتر افراد زمانی که سعی دارند بدون تب‌سنج پی به تب ببرند، پیشانی را لمس می‌کنند. این کار برای خودتان جواب نمی‌دهد و شیوه‌ی درستی نیست زیرا تمام بدن شما گرم است و در سراسر بدنتان این گرما را احساس می‌کنید، بنابراین دست شما ابزار مناسبی برای تشخیص دما نیست.

اما می‌توانید از شخص دیگری بخواهید پیشانی‌تان را لمس کند. این کار روشی مؤثر برای تشخیص تب بدون تب‌سنج است، خصوصاً اگر سایر علائم مرتبط با تب را داشته باشید.

اگر احساس می‌کنید تب دارید و از یک نفر دیگر درخواست می‌کنید پیشانی‌تان را لمس کند، بهتر است او ابتدا پیشانی خودش را لمس کرده و سپس پیشانی شما را لمس نماید تا بهتر بتواند به تفاوت دما پی ببرد.

البته این شیوه هرگز به اندازه‌ی استفاده از تب‌سنج دقیق و درست نیست. تشخیص دمای بدن با لمس کردن فقط می‌تواند یک جواب کیفی به شما بدهد نه نتیجه‌ی کمّی از دمای بدن.

یعنی فقط می‌توانید متوجه شوید تب دارید یا نه، و از میزان این تب چیزی دستگیرتان نخواهد شد.

به طور کلی بهتر است به جای دمای دقیق بدن فرد، به علائم تب و شدت این علائم توجه کنید. این درجه‌ی تب نیست که نگرانی ایجاد می‌کند، بلکه وضعیت سلامت فرد است که باید مورد توجه باشد.

تب و تغییرات دما در کرونا بچه‌ها معمولاً بالاست اما رفتارهایشان نرمال به نظر می‌رسد. در این مورد، بچه‌ها معمولاً نیازی به اقدام پزشکی خاصی ندارند. اما کسی که علائم جدی‌تری دارد، مثلاً احساس سرگیجه و ضعف شدید یا مشکل تنفسی، باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کند حتی اگر تبش بالا نباشد.

به طور کلی کسانی که در تنفس مشکل دارند. دچار بثورات پوستی می‌شوند یا تبشان بالاتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد است نیاز به اقدام فوری پزشکی دارند.

سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گوید افرادی که تب دارند و می‌دانند در تماس با کسی بوده‌اند که مبتلا به COVID-۱۹ است، باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمایند..

انواع تب‌سنج و روش صحیح اندازه‌گیری تب

 

 

قبلی
مواد ضدعفونی در کرونا در محل کار
بعد
چک لیست جراحی ایمن :مستندسازی دستگاههای الکتروکوترو تورنیکت

پست های مرتبط

نظرتان را بنویسید