دستگاه جرمگیری دستگاه جرمگیر دندانپزشکی آی ریمید

نکات کاربردی در مورد دستگاه جرمگیری ( کویترون ) دندانپزشکی

 

خرید و فروش تجهیزات دندانپزشکی از فروشگاه اینترنتی IREMADE.IRخرید و فروش تجهیزات دندانپزشکی(کویترون) در فروشگاه اینترنتی iremade.ir

جرم ­گیری و برق انداختن دندان‌ها یکی از مهمترین درمان های دندانپزشکی برای رفع پلاک طبیعی، جرم و رنگ­ها می باشد. هر چند هدف اصلی جرم­گیری، جلوگیری از بیماری‌های لثه، پوسیدگی دندان، بوی بد دهان و بدشکلی دندان است. به تنهایی با مسواک زدن این پلاک ها از بین نمی روند. جرم گیری با استفاده از ابزارهای ویژه‌ای (کاویترون (Cavitron)) انجام می‌شود. دستگاه جرمگیری

شما می توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی معتبر iremade.ir به جهت خرید و فروش تجهیزات پزشکی و به ویژه تجهیزات دندانپزشکی اقدام کنید.

خرید و فروش تجهیزات دندانپزشکی در iremade.ir
خرید و فروش تجهیزات دندانپزشکی(کویترون) در فروشگاه اینترنتی iremade.ir

معرفی دستگاه

اساس کار این دستگاه امواج اولتراسوند (فرا صوت ) می باشد. دستگاه کاویترون دارای یک هندپیس و یک قلم که بر روی آن نصب می شود. در محدوده فرکانسی 25 تا 30 کیلوهرتز دارای ارتعاش می باشد. با ایجاد ارتعاش در نوک قلم جرمگیری صورت می گیرد. وجود روزنه باریکی در نوک قلم باعث اسپری آب، پخش و تشکیل حباب هنگام استفاده از دستگاه می شود. آب اسپری شده علاوه بر خنک کردن دندان و سرد نمودن قلم، باعث سایش و کمک به عمل جرمگیری نیز می شود.

  • اسپری شدن آب که منجر به خنک شدن دندان و سرد شدن قلم می شود

انواع دستگاه های جرمگیر دندان

جرمگیرهای دندان از نظر سیستم ایجاد ارتعاش به سه دسته القایی، پیزوالکتریک، هوایی تقسیم می شود:

  • جرمگیر اولتراسونیک القایی:

در این نوع ارتعاش به وسیله سیم پیچ القایی بدنه و ورقه های مغناطیسی تراکمی قلم کاویترون ایجاد می شود.

  • جرمگیر اولتراسونیک پیزوالکتریک:

در این نوع، با استفاده از خاصیت کریستال های پیزوالکتریک مانند کوارتز که با ورود نیروی الکتریسیته به آنها موجب ایجاد نیروی مکانیکی ارتعاش پیوسته ای تولید می شود. حرکات ارتعاشی قلم به صورت عمودی است و حرکت افقی ندارد و همچنین کریستال آنها، حرارت کمتری ایجاد می کند.

  • جرمگیر اولتراسونیک هوایی :

در هندپیس این نوع دستگاه ها با استفاده از هوای فشرده، ارتعاش ایجاد می شود و توسط محور مرکزی توخالی که در آن آب در جریان است، ارتعاش به نوک قلم منتقل می شود.

اجزای اصلی دستگاه کاویترون

  • جعبه اصلی
  • هندپیس و قلم
  • سیستم آب
  • جعبه اصلی
  • هندپیس و قلم

برد الکترونیکی

(شامل منبع تغذیه، نوسان ساز و تقویت کننده) درون جعبه اصلی دستگاه قرار میگیرد. در جلوی پنل آن، ولوم تنظیم قدرت (با گردش در جهت عقربه های ساعت ,قدرت ارتعاش نوک قلم را افزایش میدهد) و ولوم تنظیم جریان آب(با گردش در جهت خلاف عقربه های ساعت , جریان آب خروجی را افزایش می دهد). کلید اصلی روشن و خاموش دستگاه قرار دارد.

کابل هندپیس کویترون فلزی | فروشگاه اینترنتی دندانبانکابل هندپیس

هندپیس شامل سیم پیچی با اعمال جریان متناوب به آن میدان مغناطیسی متغیری داخل آن به وجود می آید. ورودی هندپیس دارای یک مسیر برای آب و سیمی برای جریان الکتریسیته است. با ورود آب به هندپیس از دو ورقه های متراکم فرومغناطیس که انتهای آنها به یکدیگر جوش خورده است. عبور می کند . سپس از داخل مجرایی که روی قلم برای عبور جریان آب تعبیه شده است نیز رد شده و در نهایت به نوک قلم اسپری می شود. نیرویی که به آنها وارد می شود، قابلیت تشکیل حباب (Cavitation) دارند.

سر قلم جرمگیری وودپیکرسرقلم جرمگیر

نوک قلم تیز و از جنس فولاد ضد زنگ است. قلم با فرکانس 25 تا 30 کیلوهرتز مرتعش شود. بر اثر برخورد ذرات و مولکول های آب که بصورت ضربات مکانیکی به سطح دندان وارد می شود. باعث جدا شدن جرم ها و پلاک ها می شود. قلم ها می توانند از هندپیس جدا شوند. پس از جداسازی میتوان آنها را استریل کرد. دستگاه جرمگیری

  • سیستم آب

هنگام کار با دستگاه، بخش عمده ای از انرژی مکانیکی به گرما تبدیل می شود که باعث گرم شدن هندپیس و بافت دهان می شود. وظیفه سیستم آب، خنک کردن این دو قسمت است.

مسیر آب ابتدا از مجرای ورودی که معمولا پشت دستگاه قرار دارد، وارد دستگاه شده و با عبور از فیلتر وارد شیر برقی (سلونوئید) می شود. وظیفه شیر برقی، قطع و وصل کردن جریان آب با فرمان اپراتور است. برای برقراری جریان آب، از یک پدال پایی استفاده شده است.

دیاگرام اجزای اصلی کویترون
قبلی
تعمیر لایت کیور دندانپزشکی
بعد
تاثیر پلاسما برای درمان کرونا

پست های مرتبط

نظرتان را بنویسید