تب سنج

مزایا و معایب انواع مختلف تب سنج

داشتن یک دماسنج طبی و تب سنج قابل اعتماد در خانه می تواند فوق العاده مفید باشد. توانایی تشخیص دقیق تب افراد به شما اطلاعات لازم در مورد مراحل بعدی مهم برای مراقبت را به شما می دهد.

انواع مختلفی از دماسنج های تماسی و بدون تماس برای انتخاب وجود دارد. سن اعضای خانواده شما و ترجیحات شخصی می تواند به شما در تعیین نوع خرید کمک کند.

مانند هر دستگاه دیگری در خانه ، نحوه عملکرد دماسنج شما بسیار مهم است. همه انواع یکسان عمل نمی کنند یا طوری طراحی شده اند که اندازه گیری دما یکسانی را ارائه دهند.

انواع مختلف دماسنج های پزشکی

مهم نیست که کدام نوع تب سنج یا دماسنج را انتخاب می کنید ، دستورالعمل سازنده را با دقت بخوانید. در صورت استفاده نادرست از هیچ دماسنج نتایج دقیقی ارائه نخواهد شد.

هرگز از دماسنج برای شخصی که برای مقاصد دیگری استفاده شده است ، مانند دماسنج آزمایشگاهی یا گوشت استفاده نکنید. اینها قرائت دقیقی را ارائه نمی دهند.

ممکن است این سال را داشته باشید که چرا ما دماسنج های نوار پیشانی را از این جمع بندی حذف می کنیم. دماسنج های نواری ارزان قیمت و سریع استفاده می شوند. با این حال ، از آنجا که آنها دمای پوست را اندازه گیری می کنند تا دمای بدن ، دقت آنها به طور قابل توجهی کمتر است و باید از آنها اجتناب کرد.

دماسنج دیجیتال

دماسنج های دیجیتال با استفاده از سنسورهای حرارتی که دمای بدن را تعیین می کنند کار می کنند.

از آنها می توان برای اندازه گیری دما در دهان ، زیر بغل استفاده کرد.

هنگام ارزیابی خواندن دماسنج های دیجیتال ، به خاطر داشته باشید که دمای زیر بغل (زیر بغل) حدود ½ تا 1 درجه فارنهایت (0.6 درجه سانتی گراد) سردتر از قرائت های خوراکی است. دماسنج های راست روده ½ تا 1 درجه فارنهایت (0.6 درجه سانتی گراد) گرمتر از قرائت های خوراکی هستند.

فواید

دماسنج های دیجیتال قرائت دقیق را در حدود 1 دقیقه یا کمتر ارائه می دهند.

مشکلات

برای به دست آوردن قرائت دقیق در هنگام استفاده از دهان ، نوک دستگاه باید در زیر زبان با دهان کاملاً بسته قرار گیرد. به همین دلیل ، قرائت  برای نوزادان و کودکان کوچک دقیق ترین قرائت ها در نظر گرفته می شود. به علاوه:

اگر قرائت های خوراکی بسیار نزدیک به خوردن یا نوشیدن باشد ، دقیق نخواهد بود ، زیرا ممکن است نتایج آن با دمای غذا یا نوشیدنی شما تغییر شکل دهد. حداقل 15 دقیقه صبر کنید.

خواندن مقعد ممکن است برای نوزادان و کودکان کوچک ناراحت کننده باشد.

شما نباید از دماسنج یکسان برای قرائت دهان استفاده کنید. این امر ممکن است مستلزم خرید دو دماسنج باشد که باید برچسب داشته باشند.

باتری های دماسنج و تب سنج باید به صورت دوره ای تعویض شوند. اطمینان حاصل کنید که نوع مناسب باتری را برای دستگاه خود در اختیار دارید و نحوه تعویض آنها را می دانید ، بنابراین در مواقع اضطراری دچار مشکل نمی شوید.

دماسنج دهانی

درجه حرارت دهان را می توان با دماسنج دیجیتال یا جیوه اندازه گیری کرد. در ادامه به مزایا و معایب دماسنج های جیوه ای می پردازیم.

میانگین دمای 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سانتی گراد) است. با این حال ، هر درجه حرارت دهانی از 97 درجه فارنهایت (36.1 درجه سانتی گراد) تا 99 درجه فارنهایت (37.2 درجه سانتی گراد) معمولی تلقی می شود. برخی از مردم به طور طبیعی سرد و برخی دیگر کمی گرمتر می دوند. ایده خوبی است بدانید دمای بدن شما به طور معمول چقدر است ، بنابراین می توانید ارزیابی کنید که آیا در صورت احساس بیماری تب دارید.

فواید

دماسنج های دهانی در کودکان بالای 3 سال و در بزرگسالان بیشترین دقت را دارند.

مشکلات

کودکان کوچک و افرادی که مشکلات تنفسی دارند ممکن است نتوانند دهان خود را به اندازه کافی بسته نگه دارند تا بتوانند خواندن دقیق داشته باشند.

دماسنج دیجیتال گوش

دماسنج های دیجیتال با استفاده از فناوری اشعه مادون قرمز ، دمای داخل مجرای گوش را اندازه گیری می کنند.

قرائت تیمپانیک 0.5 درجه فارنهایت (0.3 درجه سانتی گراد) تا 1 درجه فارنهایت (0.6 درجه سانتی گراد) بیشتر از قرائت دمای دهانی است.

فواید

دماسنج هایدیجیتال قرائت سریع و دقیقی را ارائه می دهند و ممکن است بر دماسنج های دهانی یا راست روده ای ترجیح داده شوند ، به ویژه در کودکان.

مشکلات

با توجه به اندازه مجرای گوش ، دماسنج دیجیتال برای نوزادان زیر 6 ماه توصیه نمی شود.

برای به دست آوردن نتایج دقیق ، آنها باید به درستی قرار گیرند.

موانعی مانند جرم گوش ممکن است نتایج را کج کنند.

آنها ممکن است به درستی در مجرای کوچک یا منحنی گوش قرار نگیرند.


دماسنج پیشانی (زمانی)

دماسنج های پیشانی از سنسورهای مادون قرمز برای اندازه گیری دمای شریان گیجگاهی سطحی که شاخه ای از شریان کاروتید است ، استفاده می کنند. برخی از آنها به عنوان دماسنج مادون قرمز غیر تماسی شناخته می شوند.

فواید

 آنها به راحتی تجویز می شوند و می توانند برای نوزادان ، کودکان و بزرگسالان استفاده شوند. برخی تحقیقات نشان می دهد که دماسنج های زمانی ممکن است به اندازه دماسنج های راست روده در کودکان دقت داشته باشند و نسبت به دماسنج های گوش یا زیر بغل قرائت بهتری داشته باشند. با این حال ، این یافته ها قطعی نیست و در سایر مطالعات مورد مناقشه قرار گرفته است.

مشکلات

دماسنج های پیشانی باید دقیق و مطابق دستورالعمل سازنده قرار بگیرند ، در غیر این صورت قرائت مناسبی را ارائه نمی دهند. قرائت ها می تواند تحت تأثیر عوامل خارجی از جمله بادگیر ، باد ، گرمایش داخلی و نور مستقیم خورشید قرار گیرد. پوشیدن لباس های خاص ، مانند کلاه یا کت های سنگین ، می تواند نتایج را منحرف کند.

دماسنج جیوه (مایع در شیشه)

دماسنج های جیوه زمانی تنها گزینه موجود برای اندازه گیری دما بودند. به دلیل نگرانی های ایمنی ، آنها دیگر در دسترس نیستند و حتی ممکن است در محل زندگی شما غیرقانونی باشند.

فواید

دماسنج های جیوه قرائت های دقیق دما را ارائه می دهند و می توانند به صورت خوراکی ، راست راست یا زیر بازو استفاده شوند. آنها نیازی به باتری ندارند

اشکالات

از آنجا که آنها از شیشه ساخته شده اند ، دماسنج های جیوه ای ممکن است به راحتی شکسته شوند و اجازه خروج جیوه سمی را بدهند. آنها همچنین ممکن است در صورت شکستن باعث بریدگی یا ترک خوردگی شیشه شوند. از آنجا که آنها حاوی یک ماده خطرناک هستند ، دماسنج های جیوه باید به درستی دفع شوند و نمی توان آنها را به سطل زباله انداخت. خواندن آنها سخت است و باید 3 دقیقه در جای خود بمانند.


کدام نوع دماسنج دقیق تر است؟

بهترین دماسنج آن دماسنجی است که بتوانید راحت تر و درست از آن استفاده کنید. اگر دماسنج شما از یک تولید کننده معتبر تهیه شده باشد نیز مفید است.
دماسنج های راست روده هنوز توسط بسیاری از متخصصان پزشکی به عنوان استاندارد طلایی برای نوزادان و کودکان در نظر گرفته می شود. با این حال ، قرائت شفاهی و پیشانی نیز معمولاً در این گروه های سنی بسیار قابل اعتماد است. همیشه به خاطر داشته باشید که میزان دما بر اساس نحوه تنظیم دماسنج متفاوت است:

قرائت دماسنج راست از 0.5 درجه فارنهایت (0.3 درجه سانتی گراد) تا 1 درجه فارنهایت (0.6 درجه سانتی گراد) بیشتر از دمای دما است.

قرائت دماسنج زیر بغل می تواند 0.5 درجه فارنهایت (0.3 درجه سانتی گراد) تا 1 درجه فارنهایت (0.6 درجه سانتی گراد) کمتر از اندازه گیری دما در دهان باشد (و ممکن است کمترین اطمینان را داشته باشد).

قرائت دماسنج زمانی اغلب 0.5 درجه فارنهایت (0.3 درجه سانتی گراد) تا 1 درجه فارنهایت (0.6 درجه سانتی گراد) پایین تر از قرائت دمای دهانی است.

نحوه اندازه گیری دمای دهان

برای اندازه گیری دما به صورت دهانی با دماسنج دیجیتال: دست هایتان را بشویید. اطمینان حاصل کنید که دماسنج شما تمیز است و دارای باتری های کار است. دماسنج را روشن کنید. غلاف پلاستیکی را روی نوک پایینی دماسنج بکشید. دماسنج نشان می دهد که آماده استفاده با صدا ، نور یا هر دو است. نوک دماسنج را زیر زبان قرار دهید. برخی از دماسنج ها دارای شیارهایی هستند که نشان می دهد چقدر باید به دهان برسد. دهان خود را بسته نگه دارید تا زمانی که یک بوق یا نوع مشابهی از آن را بشنوید. دماسنج را بردارید و بخوانید. دستان خود را دوباره شستشو دهید. با توجه به دستورالعمل سازنده ، دماسنج را بین موارد استفاده تمیز کنید ، حتی اگر فقط یک نفر از آن استفاده می کند.

قبلی
ویژگی های نوع دلتا ویروس کرونا و علائم آن و هرآنچه باید دانست.
بعد
تست تشخیص سریع کووید 19 دیابیس | Diabase Corona rapid test cassette

پست های مرتبط

نظرتان را بنویسید