سوالات متداول فشارخون

چگونه می توان فشار خون را اندازه گیری کرد؟

یک پزشک یا پرستار می تواند با قرار دادن گوشی پزشکی روی شریان و پمپاژ کردن کاف در اطراف بازوی شما به فشار خون شما گوش دهد. فشار خون روی دستگاه اندازه گیری مخصوصی به نام فشارسنج خانگی خوانده می شود، و یا می توانید از دستگاه های فشارسنج خانگی استفاده کنی.

آیا فشار خون در قسمت های مختلف بدن متفاوت است؟

به طور کلی، یک تفاوت کوچک در خوانش فشار خون بین بازوها یک نگرانی برای سلامتی نیست. با این حال، تفاوت بیش از 10 میلی‌متر جیوه (میلی‌متر جیوه) برای عدد بالا (فشار سیستولیک) یا عدد پایین (دیاستولیک) ممکن است نشانه‌ای از انسداد عروق در بازوها، دیابت یا سایر مشکلات سلامتی باشد

کدام بازو برای فشار خون دقیق تر است؟ (اگر راست دست هستید بهتر است فشار خون خود را از بازوی چپ خود بگیرید. با این حال، اگر پزشک به شما گفته است که این کار را انجام دهید، می توانید از بازوی دیگر استفاده کنید.) روی صندلی کنار میز استراحت کنید. 5 تا 10 دقیقه. (بازوی چپ شما باید به راحتی در سطح قلب قرار گیرد.)

Systolic vs. Diastolic Blood Pressure - A&D Medical

سیستولیک و دیاستولیک چیست؟

فشار خون با استفاده از دو عدد اندازه گیری می شود: عدد اول که فشار خون سیستولیک نامیده می شود، فشار موجود در شریان های شما را هنگام ضربان قلب اندازه گیری می کند. عدد دوم که فشار خون دیاستولیک نامیده می شود، فشار موجود در شریان های شما را زمانی که قلب شما بین ضربان ها استراحت می کند، اندازه گیری می کند.

کاف کجا قرار می گیرد؟ کاف را روی بازوی لخت خود یک اینچ بالاتر از خم آرنج خود قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که لوله بر روی مرکز جلویی بازوی شما می افتد تا سنسور به درستی قرار گیرد. انتهای کاف را بکشید تا به طور یکنواخت دور بازوی شما محکم شود

محدوده فشار خون طبیعی چقدر است؟

نتیجه تصویری

فشار خون طبیعی برای بیشتر بزرگسالان به صورت فشار سیستولیک کمتر از 120 و فشار دیاستولیک کمتر از 80 تعریف می شود. فشار خون بالا به فشار سیستولیک بین 120 تا 129 با فشار دیاستولیک کمتر از 80.5 روز پیش تعریف می شود.

 

واحد فشار خون چیست؟ این گیج از واحد اندازه گیری به نام میلی متر جیوه (mmHg) برای اندازه گیری فشار در رگ های خونی شما استفاده می کند. اگر فشار خون بالا دارید، با تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد اقدامات لازم برای کنترل فشار خون خود برای کاهش خطر بیماری قلبی و سکته صحبت کنید.

آیا نبض و فشار خون مرتبط هستند؟

رابطه بین ضربان قلب و فشار خون به مکان بستگی دارد. همانطور که در بالا توضیح داده شد، رابطه مستقیمی بین ضربان قلب و فشار خون محیطی وجود دارد. با این حال، تعدادی از مطالعات رابطه معکوس بین ضربان قلب و فشار خون مرکزی را نشان داده‌اند.

چرا فشار خون در موقعیت های مختلف متفاوت است؟

فشار خون شما نیز می تواند با حرکت از یک موقعیت به موقعیت دیگر تغییر کند. این ممکن است به ویژه هنگامی که از حالت نشسته یا دراز کشیده به حالت ایستاده حرکت می کنید، قابل توجه باشد. وقتی می ایستید، جاذبه باعث می شود خون در قسمت پایین بدن شما جمع شود. این می تواند باعث کاهش موقت فشار خون شود

چه چیزی باعث افت فشار خون می شود؟

حمله قلبی، نارسایی قلبی، بیماری دریچه قلب و ضربان قلب بسیار پایین (برادی کاردی) می تواند باعث کاهش فشار خون شود. بیماری های مرتبط با هورمون (اختلالات غدد درون ریز). شرایطی که بر غدد پاراتیروئید یا آدرنال تأثیر می گذارد، مانند بیماری آدیسون، ممکن است باعث کاهش فشار خون شود.

کدام عدد در فشار خون اهمیت بیشتری دارد؟

 وقتی فشار خون خود را کنترل می کنم، کدام عدد مهم تر است – بالا، پایین یا هر دو؟ الف. در حالی که هر دو عدد در خوانش فشار خون برای تشخیص و درمان فشار خون بالا ضروری هستند، پزشکان در درجه اول بر روی عدد بالایی تمرکز می کنند که به آن فشار سیستولیک نیز می گویند.

چه عواملی باعث می شود فشار خون شما بالاتر از فشار طبیعی باشد؟

عوامل شایعی که می توانند منجر به فشار خون بالا شوند عبارتند از: رژیم غذایی سرشار از نمک، چربی و/یا کلسترول. شرایط مزمن مانند مشکلات کلیوی و هورمونی، دیابت و کلسترول بالا. سابقه خانوادگی، به خصوص اگر والدین یا سایر بستگان نزدیک شما فشار خون بالا داشته باشند.

8 عامل موثر بر فشار خون کدامند؟

فشار خون بالا عوامل خطر زیادی دارد، از جمله:

  1. سن خطر ابتلا به فشار خون بالا با افزایش سن افزایش می یابد. …
  2. نژاد …
  3. سابقه خانوادگی. …
  4. اضافه وزن یا چاق بودن. …
  5. عدم تحرک بدنی …
  6. استفاده از تنباکو. …
  7. نمک (سدیم) بیش از حد در رژیم غذایی شما. …
  8. پتاسیم بسیار کم در رژیم غذایی شما

کم آبی چگونه بر فشار خون تأثیر می گذارد؟

هنگامی که شما بسیار کم آب هستید، حجم خون شما می تواند کاهش یابد و منجر به کاهش فشار خون شود. وقتی فشار خون خیلی پایین می‌آید، اندام‌های شما اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نمی‌کنند. ممکن است به طور بالقوه دچار شوک شوید.

چه چیزی باعث نوسان فشار خون می شود؟

فشار خون همه افراد در طول یک روز بارها افزایش و کاهش می یابد، گاهی اوقات حتی در عرض چند دقیقه. عوامل زیادی در ایجاد این تغییرات نقش دارند، از جمله فعالیت بدنی، احساسات، وضعیت بدن، رژیم غذایی (به ویژه مصرف نمک و الکل) و کمبود خواب.

چه چیزی باعث فشار خون پایین می شود؟

حمله قلبی، نارسایی قلبی، بیماری دریچه قلب و ضربان قلب بسیار پایین (برادی کاردی) می تواند باعث کاهش فشار خون شود. بیماری های مرتبط با هورمون (اختلالات غدد درون ریز). شرایطی که بر غدد پاراتیروئید یا آدرنال تأثیر می گذارد، مانند بیماری آدیسون، ممکن است باعث کاهش فشار خون شود.

فشار خون در کدام وضعیت بدن حداقل است و چرا؟

خوانش مکرر فشار خون تفاوت یکسانی را بین نشستن و دراز کشیدن پیدا نکرد. مطالعه ای در سال 2018 فشار خون را در گروهی متشکل از 1298 مرد بررسی کرد. نتایج نشان داد که فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در حالت نشسته به طور قابل توجهی بیشتر از زمانی است که دراز کشیده اید.

جهت نمایش منبع مقاله کلیک کنید.
قبلی
سوالات متداول هنگام استفاده از دستگاه های تست قند خون
بعد
بررسی انواع مختلف تیپ های بدنی اکتومورف، مزومورف و اندومورف

نظرتان را بنویسید