الکتروشوک

در مورد الکتروشوک (ECT) چه می دانید؟

هنگامی که دارو نتواند علائم افسردگی بالینی را کاهش دهد ، گزینه های دیگری برای امت02حان وجود دارد. برای مثال می توان از تکنیک های تحریک مغزی مانند درمان با تشنج الکتریکی، الکتروشوک (ECT) برای درمان افسردگی اساسی که به درمان های استاندارد پاسخ نداده است ، استفاده کرد.

کم تهاجمی ترین این تکنیک ها تحریک مغناطیسی فرا جمجمه ای (TMS) است. در آن یک میدان مغناطیسی توسط دستگاهی که در بالای سر قرار دارد ایجاد می شود . باعث می شود یک سیگنال الکتریکی ضعیف به قشر پیش پیشانی ، ناحیه مغز اعمال شود. (به خلق و خوی متصل است)

الکتروشوک
الکتروشوک تراپی

 

داده های انحصاری که چهار پنجم اعتمادهای بهداشت روانی NHS در انگلستان را پوشش می دهد ، نشان می دهد که بیش از 22،600 درمان ECT فردی در سالهای 2016-2015 انجام شده است ، که نسبت به چهار سال قبل ، زمانی که حدود 20،400 نفر انجام شده بود ، 11 درصد افزایش یافته است.

تعداد بیمارانی که تحت درمان قرار گرفتند ، هرچند متوسط ​​، به بیش از 2200 نفر افزایش یافت و این نشان می دهد که به طور متوسط ​​افراد بیشتر از قبل تحت عمل های ECT قرار می گیرند.

ارقام بدست آمده نشان می دهد که علی رغم برخورد خشن و بحث برانگیز که در اواخر هزاره به شدت از بین رفت، ECT در حال احیا است.

داده های جمع آوری شده توسط گاردین 44 تراست NHS را پوشش می دهد، داده های قابل مقایسه را ارائه می دهد. ارقام مربوط به کلینیک های خصوصی گنجانده نشده است. می توانید مشاهده کنید.

پس از نوسانات قابل توجه در چهار سال گذشته ، مقایسه ارقام بین سالهای 2012 تا 2013 و 16-2015 افزایش 11 درصدی را در مورد تعداد درمانهای ECT نشان می دهد.

آیا الکتروشوک ( ECT  ) کار می کند؟

تحقیقات گسترده نشان داده است که  الکتروشوک برای تسکین افسردگی اساسی بسیار مثر است. شواهد بالینی نشان می دهد که برای افراد مبتلا به افسردگی شدید بدون عارضه ، اما ECT تقریباً در 80 درصد بیماران بهبود چشمگیری خواهد داشت.

به همچنین برای سایر بیماریهای روانی شدید مانند اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی استفاده می شود.

ECT گاهی اوقات در درمان افراد مبتلا به کاتاتونیا مورد استفاده قرار می گیرد.شرایطی که در آن فرد می تواند به طور فزاینده ای تحریک شده و واکنش نشان ندهد. فرد مبتلا به کاتاتونیا می تواند به طور جدی به خود آسیب برساند یا دچار کم آبی شدید در اثر نخوردن و آشامیدن نشود.

مراحل اخذ ECT شامل چه مواردی است؟

قبل از شروع مجموعه ای از درمان های الکتروشوک، بیمار باید یک ارزیابی کامل روانپزشکی ، از جمله معاینه پزشکی و گاهی آزمایش خون اولیه و الکتروکاردیوگرام (ECG) برای بررسی سلامت قلب دریافت کند.

رضایت آگاهانه یکی دیگر از بخشهای مهم این فرایند است. یک بیمار باید قبل از تجویز ECT رضایت کتبی خود را ارائه دهد. در شرایطی که فرد بیش از حد مریض است و نمی تواند برای خود تصمیم گیری کند ، فرایند رضایت توسط قوانین ایالتی (به عنوان مثال ، سرپرست منصوب از دادگاه) اداره می شود.

اکثر برنامه های بیمه ای که اختلالات روانپزشکی را تحت پوشش قرار می دهد ، حداقل بخشی از هزینه درمان الکتروشوک را جبران می کند.

خطرات و مزایای آن چیست؟

مانند هر روش پزشکی ، الکتروشوک نیز دارای خطرات است. درمان ECT با از دست دادن حافظه کوتاه مدت و مشکل در یادگیری همراه بوده است. برخی از افراد در به خاطر سپردن رویدادهایی که در هفته های قبل از درمان یا قبل از آن رخ داده است مشکل دارند.

در بیشتر موارد ، مشکلات حافظه در عرض چند ماه بهبود می یابد. برخی از بیماران ممکن است مشکلات طولانی تری را تجربه کنند ، از جمله شکاف های دائمی در حافظه.

برای خرید و سفارش دستگاه الکتروشوک کلیک کنید.

دستگاه الکتروشوک
دستگاه الکتروشوک

خطرات بیهوشی عمومی ، که برای الکتروشوک مورد نیاز است ، مشابه خطرات هنگام استفاده از بیهوشی برای سایر روش ها مانند جراحی های جزئی است.

شایع ترین عوارض جانبی ECT در طول درمان شامل :

 • تهوع
 • سردرد
 • خستگی
 • گیجی
 • از دست دادن کمی حافظه

که ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

این خطرات باید با عواقب ناشی از اختلالات شدید روانپزشکی که به طور موثر درمان می شوند ، متعادل شود. برای برخی از بیماران ، خطرات الکتروشوک ممکن است کمتر از درمان مداوم با دارو باشد.

الکتروشوک می تواند سریعتر از داروها عمل کند. اگر بیمار خودکشی کند ، به داروها پاسخ ندهد یا عوارض جانبی دارو را تحمل نکند ، می تواند بسیار مفید باشد.

سوالات متداول در مورد الکتروشوک – جانز هاپکینز

در طی یک روش ECT چه اتفاقی می افتد؟

 • قبل از الکتروشوک ، از بیماران خواسته می شود که از نیمه شب شب قبل از درمان غذا نخورند و نیاشامند.
 • در طول عمل ، بیمار یک داروی بیهوشی کوتاه اثر دریافت می کند که باعث می شود بیمار به مدت تقریبی 5 تا 10 دقیقه بخوابد.
 • شل کننده عضلات نیز در حین عمل برای جلوگیری از حرکت عضلات بیمار در حین تشنج استفاده می شود.
 • پد های مانیتورینگ قلب بر روی قفسه سینه بیمار قرار می گیرد تا وضعیت قلب در حین و بعد از عمل بررسی شود.
 • چهار الکترود در قسمتهای خاصی از سر بیمار قرار می گیرد.
 • دو عدد از این الکترودها برای نظارت بر امواج مغزی است.
 • دو مورد برای ارائه مجموعه ای کوتاه و کنترل شده از پالس های الکتریکی برای چند ثانیه
 • پالس های الکتریکی باید یک تشنج عمومی ایجاد کنند تا مثر باشد.

از آنجا که بیماران تحت بیهوشی هستند و از شل کننده های عضلانی استفاده کرده اند ، نه تشنج می کنند و نه جریان را احساس می کنند.

بیماران حدود 5 تا 10 دقیقه پس از پایان درمان بیدار می شوند.

سپس بیماران به اتاق ریکاوری منتقل می شوند و تا زمانی که فشار خون ، نبض و تنفس آنها به سطح قبل از درمان خود بازگردد ، در آنجا می مانند.

معمولاً این کار حدود 20 تا 25 دقیقه طول می کشد.

 

خرید و سفارش تجهیزات بیمارستانی

قبلی
قبل ، حین و بعد از واکسیناسیون چه باید کرد ؟؟
بعد
آیا با طرز کار پمپ سرم و پمپ سرنگ آشنایی دارید؟

پست های مرتبط

نظرتان را بنویسید