میزان اکسیژن خون

آنچه باید درباره سطح اکسیژن خون خود بدانید

قبل از سال 2020 ، شما احتمالاً زیاد در مورد سطح اکسیژن خون خود فکر نکرده اید. شاید زمانی شما بیمار شده اید یا به جراحی احتیاج داشتید ، و یک متخصص بهداشت یک حسگر (پالس اکسیمتر) را در نوک انگشت شما گرفت تا سطح شما را آزمایش کند. احتمالاً از آن زمان تاکنون به آن اندازه گیری ها فکر نکرده اید.

تا امسال ، یعنی. COVID-19 به ما نشان داده است که چگونه سلامت ریه و سطح اکسیژن ما به هم مرتبط هستند. و تولید کنندگان برخی از جدیدترین ردیاب های تناسب اندام ویژگی هایی را اضافه می کنند که می تواند سطح اکسیژن خون را اندازه گیری کند. این چیزی است که شما باید بدانید.

 

سطح اکسیژن خون من به من چه می گوید؟

سطح اکسیژن خون شما میزان گردش اکسیژن با سلول های قرمز خون را اندازه گیری می کند. با اکسی متر نبض می توانید سطح اکسیژن خون خود را اندازه بگیرید. این دستگاه کوچکی است که روی نوک انگشت شما قرار می گیرد. این یک نور را به رگهای خونی کوچک انگشت شما می تاباند و اکسیژن را از نوری که به عقب بازتاب می شود اندازه گیری می کند.

سطح اکسیژن خون شما به عنوان یک درصد اندازه گیری می شود – 95 تا 100 درصد طبیعی ارزیابی می شود.

کریستین بیم ، MD ، متخصص پزشکی مراقبت های ویژه با تمرکز در ریه شناسی در بنر – مرکز پزشکی دانشگاه توسان ، گفت: “اگر سطح اکسیژن زیر 88 درصد باشد ، این مسئله نگران کننده است.” اگر قرائت هایی در این سطح یا زیر آن مشاهده کردید ، باید سریعاً با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید یا به نزدیکترین مرکز مراقبت های فوری یا اورژانس مراجعه کنید.

COVID-19 چگونه بر میزان اکسیژن خون تأثیر می گذارد؟

برخی از افراد مبتلا به COVID-19 دارای میزان اکسیژن خطرناکی کم هستند. دکتر بیمه گفت ، اگر در معرض COVID-19 قرار گرفته اید یا آزمایش مثبت داشته اید اما علائمی ندارید ، نیازی به بررسی سطح اکسیژن خون نیست. اما اگر علائمی پیدا کردید ، ممکن است بخواهید سطح خود را بررسی کنید. اگر کم است یا می بینید افت می کند ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید.

آیا موارد دیگری وجود دارد که باید سطح اکسیژن خون خود را بررسی کنم؟

اگر به بیماری های ریوی یا قلبی مبتلا هستید ، ممکن است پزشک از شما بخواهد مرتباً سطح اکسیژن خون خود را در خانه بررسی کنید. دکتر بیمه گفت این توصیه برای افرادی است که:

 • بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)
 • نارسایی احتقانی قلب
 • فیبروز ریوی
 • فشار خون ریوی
 • آسم
 • فیبروز سیستیک

چه عواملی باعث کم شدن سطح اکسیژن خون می شود؟

شرایط مختلف می تواند باعث کاهش سطح اکسیژن شود:

 • چرک ، خون یا آب کیسه های هوای ریه ها را پر می کند
 • لخته شدن خون در ریه5 زخم یا از بین رفتن بافت ریه
 • اگر بیماری قلبی یا ریوی دارید ، ورزش ناگهانی را انجام دهید
 • نفس نکشیدن ، در کسی که به شدت مست است ، به عنوان مثال
 • انتقال از ارتفاع کم ، جایی که هوا غلظت اکسیژن زیادی دارد ، به ارتفاع زیاد ، جایی که غلظت اکسیژن کم وجود دارد

چگونه می توانم سطح اکسیژن خون خود را بررسی کنم؟

شما چند گزینه محدود برای انتخاب دارید. شما می توانید یک پالس اکسی متر مورد تایید FDA را از داروخانه یا خرده فروش آنلاین با قیمت 200هزار تا 1400 تومان خریداری کنید. دکتر بیمه آنها را برای بسیاری از بیماران خود با بیماری های مزمن توصیه می کند.

برخی از جدیدترین دستگاه های تناسب اندام پوشیدنی همچنین می توانند سطح اکسیژن خون شما را اندازه گیری کنند – Apple Watch Series 6 و برخی از دستگاه های Fitbit و Garmin آن را از طریق مچ دست شما ردیابی می کنند ، و دستگاه Oximeter حلقه پیوسته Wellue قرائت را از انگشت شما می گیرد.

 “تنوع زیادی در نحوه اندازه گیری سطح اکسیژن توسط این دستگاه ها وجود دارد و این روش ها توسط FDA پاک نشده است.” “تا زمانی که نتایج را با نتایج حاصل از دستگاه تایید شده FDA مقایسه کنید ، خوب هستند.”

 
اگر در ردیاب تناسب اندام میزان اکسیژن کم مشاهده کردید ، برای بررسی با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید. اگر دستگاه پوشیدنی شما سطح اکسیژن طبیعی را نشان می دهد ، اما احساس خوبی ندارید ، دکتر بیم همچنان توصیه می کند که توسط پزشک ارزیابی شوید. وی گفت: “به دروغ اطمینان ندهید.”
 
 

جهت خرید پالس اکسیمتر کلیک کنیک 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
قبلی
اهمیت کنترل فشار خون در خانه
بعد
همه آنچه باید قبل از تهیه پالس اکسیمتر بدانید

پست های مرتبط

نظرتان را بنویسید