آزمایش قندخون

آزمایش قندخون چیست؟

آزمایش قندخون میزان گلوکز یا قندخون شما را اندازه گیری می کند. وقتی کربوهیدرات می خورید، بدن شما آنها را به گلوکز تبدیل می کند تا به عنوان انرژی از آن استفاده کند. داشتن گلوکز بیش از حد یا خیلی کم در خون می تواند به معنای ابتلا به یک بیماری جدی باشد.

پزشکان اغلب آزمایش قند خون را برای کمک به تشخیص بیماری به نام دیابت تجویز می کنند. افرادی که قبلاً مبتلا به دیابت تشخیص داده شده اند ممکن است از آزمایش قند خون برای مدیریت وضعیت خود استفاده کنند.

برای اندازه‌گیری سطح گلوکز خون، پزشک با استفاده از یک سوزن کوچک نمونه‌ای از خون را از ورید شما جمع‌آوری می‌کند. اگر قبلاً دیابت دارید، می‌توانید با استفاده از دستگاهی که به سرعت انگشت شما را می‌خرد تا یک قطره خون را جمع‌آوری کند، آزمایش قند خون را در خانه انجام دهید.

آزمایش قندخون برای تشخیص چیست؟

در درجه اول برای تشخیص یا مدیریت دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 و دیابت بارداری انجام می شود. دیابت وضعیتی است که باعث افزایش سطح گلوکز خون شما می شود.

میزان قند خون شما معمولاً توسط هورمونی به نام انسولین کنترل می شود. اما اگر دیابت دارید، بدن شما یا انسولین کافی تولید نمی کند یا انسولین تولید شده به درستی کار نمی کند. این باعث می شود که قند در خون شما جمع شود.

در صورت عدم درمان، افزایش مزمن سطح قند خون می تواند منجر به سایر بیماری های جدی از جمله بیماری کلیوی، نابینایی و بیماری قلبی شود.

در برخی موارد، آزمایش قندخون نیز ممکن است برای آزمایش هیپوگلیسمی استفاده شود. این وضعیت زمانی رخ می دهد که سطح گلوکز در خون شما بسیار پایین باشد.

در صورت مصرف بیش از حد داروهای خود مانند انسولین، ورزش بیش از حد معمول یا حذف یک وعده غذایی، هیپوگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت ممکن است رخ دهد. به ندرت، هیپوگلیسمی می تواند در اثر سایر بیماری ها یا داروها ایجاد شود. قند خون بسیار پایین یک اورژانس پزشکی محسوب می شود.

منبع : https://www.healthline.com/health/glucose-test-blood#preperation

قبلی
دستگاه تست قندخون را چگونه انتخاب کنیم؟
بعد
نتایج آزمایش قند خون و تفسیر آن

پست های مرتبط

نظرتان را بنویسید